חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

שיעול יבש - איך למנוע ולהקל?

מי שמשתעל מכיר את תחושת חוסר האונים, כשהשיעול מתפרץ החוצה במלוא עוצמתו – הרעש, הכאב שנובע מכך, אי נוחות מתמשכת משיעול לשיעול. 
אומנם שיעול הוא תגובה טבעית של הגוף המיועדת לשחרר מהגוף גופים זרים או הפרשות שהצטברו בו, אך שיעול יבש יכול להיות מטריד מאוד ואף לגרום לנזקים נלווים כמו כאבי גב או כאבים בסרעפת כתוצאה משיעול כרוני. איך תזהו אם מדובר בשיעול יבש וכיצד אפשר לטפל?
קופון הנחה לגרינטוס להקלה על שיעול
משתעלת 2019

לא פרודוקטיבי ומטריד

שיעול יבש מזוהה כשיעול נטול ליחה הנגרם לרוב ממחלות ויראליות וזיהומים נגיפיים, שפעת, צינון, נזלת ויכול להימשך מספר ימים ועד מספר שבועות בעקבות מחלה ויראלית מתמשכת. 
אבל יש לקחת בחשבון ששיעול יבש הוא גם פועל יוצא של אלרגיות, שגורמות לגירוי העיניים, לנזלת אלרגית ולשיעולים יבשים. דלקת גרון יכול להוביל לשיעולים יבשים ואלה עשויים להיות אפילו תוצר של דלקת גרון, תופעות לוואי של תרופות מסוימות במיוחד כאלה הגורמות ללחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, זיהום אוויר, שינוי בטמפרטורה ואפילו עישון. שיעול יבש עשוי להוביל לסיבוכים שונים כמו הרעות שינה והקאה מתמשכת, תחושת חנק, כאבים בחזה, קול צרוד. באופן כללי השיעול מהווה מטרד ופוגע באיכות החיים, במיוחד שכולם מסביב נבהלים מהשיעול ומתרחקים מהאדם המשתעל. אגב, שיעול יכול להתגבר רק כתוצאה ממתח ועצבים ונפוץ גם בגיל המעבר כאשר ההורמונים גורמים לשינויים בדרכי הנשימה.   
זיהום ויראלי גורם לשיעול יבש אבל בעוד הזיהום יכול לעבור – השיעול עשוי להישאר. חשוב לטפל בשיעול זה לפני שהוא יחריף ויגרום לנזק. שיעול יבש בניגוד לשיעול עם ליחה הוא לא שיעול פרודאקטיבי, כיוון שהוא לא מייצר ריר. לרוב הוא מתרחש בחלק האחורי של הלוע כאשר הגרון מגורה או דלקתי. רוב האנשים שמשתעלים שיעול יבש גם חווים עייפות כתוצאה מהשיעול עצמו אפילו אם הבריאו כבר מהזיהום. 

איך למנוע וכיצד להקל על השיעול יבש? 

כדאי לנסות למנוע גם שיעול יבש באמצעים הבאים: לצרוך נוזלים בשפע על בסיס קבוע כמו תה צמחים עם דבש, כי נוזלים פושרים מפחיתים גירוי בדרכי הנשימה העליונות ומרעננים את הריר, לנקות היטב את האף תוך שימוש בתמיסת מלח, לשמור על היגיינה אישית ולהימנע משינויי טמפרטורה פתאומיים. 
חשוב להקל על השיעול היבש מהר ככל שניתן על מנת לסייע על המצב וגם למנוע החמרה בשיעול ופגיעה נוספת. ראשית, להרבות בתה עם דבש שמקל על השיעול, במיוחד עם ג'ינג'ר בעל תכונות אנטי דלקתיות שעשוי להרפות ממברנות בדרכי הנשימה וכך להפחית שיעול. אפשר גם להשתמש בתרסיסי אף או מי מלח על מנת לייבש את הנזלת ולפתוח את דרכי הנשימה שלעיתים מחסום בהן יוצר את השיעול. כדאי להשתמש גם בסירופ טבעי עם רכיבים שנחשבים מקלים על השיעול מבלי חומרים מדכאים כמו דבש ותמציות צמחים לחך, גרינדליה והליקריסיום 

קופון הנחה לגרינטוס להקלה על שיעוליצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד